Gwiazdka rowerowa czy ekspander?

W poście dotyczącym sterów, który znajdziecie pod tym linkiem, w akapicie o sterach bezgwintowych klasycznych (Ahead) wspomniałem o dwóch bardzo ważnych elementach tj: gwiazdce oraz nakrętce zwanej też kapslem. Z pozoru dwie małe rzeczy ale myślę że warto poświęcić im odrębny wpis.

Gwiazdka rowerowaGwiazdka rowerowa ekspadner

Jeden z niewielu elementów w naszym rowerze, który jest całkowicie niewidoczny. Możliwe, że nie wszyscy spotkali się kiedykolwiek z tym elementem dlatego krótko opisze zasadę jego działania. Gwiazdka rowerowa, która  jest wbita do wnętrza rury sterowej widelca, połączona jest z kapslem za pomocą śruby. To ona stanowi punkt oparcia dla kapsla, który podczas dokręcania dociska mostek do sterów i niweluje na nich wszystkie luzy.

Alternatywy dla gwiazdki.Gwiazdka rowerowa

Nastały czasy w których producenci rowerów i osprzętu rowerowego zaczęli stosować karbon we wszystkich możliwych miejscach. Coraz częściej możemy go spotkać jako materiał, z którego wykonane są rury sterowe widelców zarówno szosowych jak i górskich. Karbon sam w sobie jest materiałem bardzo sztywnym i bardzo wytrzymałym, jednak w styczności z ostrymi krawędziami może zostać naruszona struktura włókien karbonu. Dlatego też podążając za karbonowym „trendem”, pojawiły się tzw. Ekspandery. Ich zasada działania jest analogiczna do gwiazdki. Ekspandery składają się z mechanizmu w postaci wałka oraz śruby, której dokręcenie sprawia, że cały mechanizm się rozpiera i „zagnieżdża” w środku rury sterowej.  Do tak zamontowanego ekspandera wkręca się kapsel ze śrubką, który działa identycznie jak w przypadku gwiazdki.  Dodatkowym zadaniem ekspandera jest też ochrona karbonowej rury sterowej przed zgnieceniem w efekcie nadmiernego zaciśnięcia mostka.
Jak dobrać odpowiedni ekspander? Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na średnicę wewnętrzną rury sterowej i średnicę zewnętrzną ekspandera. Przeważnie będą one opisane calami (np. 1 -1/8), więc ich dopasowanie nie będzie stwarzało problemu.

Kapsel

O samym działaniu kapsla nie wiele można napisać.  Ale warto zaznaczyć, że współcześnie kapsel to już nie tylko wycięty kawałek aluminium, a bardziej dzieło sztuki które jest ozdobą naszego roweru. Zresztą zobaczcie sami jakie cuda można dostać.
Gwiazdka rowerowa ekspander

Zostaw komentarz

Name

E-mail

Message