smar do roweru

Smar do roweru – jaki wybrać?

W kwietniu 2013 roku miałem wątpliwą przyjemność wystartować w maratonie w Zdzieszowicach, organizowanym przez Bikemaraton. Współczuję tym, którzy również tego doświadczyli, a pozostałym pozazdroszczę.

Dlaczego o tym pisze?

A dlatego, że zawody obyły się w bardzo złych warunkach, przy rzęsistym deszczu padającym od 2 tygodni, w błocie po kolona (dosłownie!) i przy niskiej temperaturze. 3-godzinna błotna katorga kosztowała mnie wymianę napędu, klocków hamulcowych i połowy łożysk. Wtedy właśnie zdałem sobie sprawę z tego, jak bardzo niszcząco mogą wpłynąć złe warunki pogodowe na nasz sprzęt.

Brak konserwacji łańcucha na dłuższa metę można przyrównać do błota, które za każdym ruchem korby wyciera cały nasz napęd. Dlatego warto go regularnie czyścić, ale nie można też zapominać o kluczowym elemencie, czyli smarowaniu. Sprawdźmy zatem jaki smar do roweru wybrać.

Czym smarować?

W każdym sklepie rowerowym, w większych sklepach sportowych czy na regałach w niektórych marketach znajdziemy wiele rodzajów smarów do łańcucha. Ja sam zresztą przetestowałem już ich dziesiątki. Wybierając ten odpowiedni, warto się zorientować, jakie są rodzaje smarów i do czego służą poszczególne odmiany.

 

1. Rolhoff – legendarolhoff -smar do roweru

O jego wyższości nad innymi markami słyszałem wielokrotnie. Z wszystkich, których używałem, cechował się największą gęstością i dużą wydajnością. Posiada bardzo dobre właściwości smarujące oraz utrzymuje łańcuch w czystości. Warto uważać, aby nie nałożyć Rolhoff’a zbyt dużo, a w razie takiego przypadku jego nadmiar ściągnąć szmatką. Producent nie zaznaczył, do jakich warunków produkt jest przeznaczony, aczkolwiek gęste smary do roweru  dobrze sprawują się w warunkach mokrych.

 

2. Shimano Wet lube – smar do roweru na warunki mokreshimano wet - smar do roweru

Idealny na mokre i ciężkie warunki. W mojej opinii bardzo dobry do jazdy w górach, po wymagających ścieżkach. Chroni przed rdzewieniem i korozją. Jest rzadszy od Rolhoffa, co ułatwia smarowanie. Po jego użyciu praca naszego napędu brzmi …właściwie to go nie słychać.

 

3. Shimano Dry lube – smar do roweru na suche warunkishimano ptfe - smar do roweru

Odpowiednik smaru opisywanego powyżej, z przeznaczeniem na ciepłe i suche dni. Jego konsystencja również ułatwia smarowanie i pozwala na dotarcie do każdego ogniwa łańcucha. Bardzo wydajny i bardzo skuteczny.

 

4. Olej do łańcucha Btwin – Decathlonbtwi

Największym atutem jest przystępna cena. Idealnie sprawdza się dla mniej zapalonych kolarzy, którzy unikają ciężkich warunków i wymagających tras. Stosowałem kilka razy i uważam, że spełnia swoje zadanie. Na pewno wymaga częstszego czyszczenia i smarowania łańcucha.

 

 

Samo smarowanie jest bardzo proste i zajmuje dosłownie chwilę. Pamiętajmy, aby czynność tę zawsze poprzedzić wyczyszczeniem łańcucha oraz całego napędu, tak aby nałożony smar  do roweru nie wymieszał się z brudem, który się na nim znajduje. Na oczyszczony łańcuch nakładamy co kilkanaście centymetrów kilka kropelek smaru i kręcimy korbą tak, aby rozprowadzić go na całej długości. Na koniec wycieramy do sucha pozostałości smaru, które nie przeniknęły w ogniwa.

4 thoughts on “Smar do roweru – jaki wybrać?

 1. Aneta

  2016 11 Kwiecień

  Dzięki, bardzo cenne informacje. Prawdopodobnie skuszę się na zakup z Decathlonu ponieważ jeżdżę dużo ale rekreacyjnie.

  Reply
  • Kornel

   2016 11 Sierpień

   To jest naprawdę dobry wybór:) szczególnie jeśli nie robi się po kilkadziesiąt kilometrów dziennie. A jeśli będziesz jeszcze dbała o czystość łańcucha, to będzie Ci służył przez wiele sezonów.

   Reply
 2. Janko

  2018 16 Luty

  Też myślałem o tych powiedzmy dedykowanych lubrykantach do łańcucha, ale facet do którego chodzę naprawiać i konserwować rower powiedział, że najlepszy jest smar Svitol https://muntech24.pl/pl/p/Svitol-400-ml/958 – ktoś ma jakieś doświadczenia z nim? Ostatnio nasmarował mi nim łańcuch i zero problemów od paru tygodni.

  Reply
  • yarlo_85

   2019 11 Styczeń

   Znam ten smar. Ojciec go kupił do zawiasów w domu, potem wyszło że jest spoko też do zawiasów od drzwi w aucie i wreszcie ja spróbowałem go do roweru. Moim zdaniem rewelka. Jest droższy nie da się zaprzeczyć ale można go do różnych rzeczy użyć i opłaca się wtedy.

   Reply

Zostaw komentarz

Name

E-mail

Message