Nawigacje na androida

Nawigacje na androida – Locus Map

W pierwszej części wpisu o nawigacjach pokazałem wam, jak zaplanować trasę wycieczki rowerowej. Teraz zobaczymy, co można z takim plikiem zrobić i jak stworzyć bardzo fajne i darmowe nawigacje na Androida.

Locus Map – bardzo, bardzo fajna aplikacja. Chyba jedna z lepszych rowerowych „apek” dostępnych na Androida. Dostępna jest w dwóch wersjach: jedna darmowa, druga płatna (koszt około 32 zł). Obie wersje są mocno rozbudowane, i działają świetnie jako nawigacje na androida. Więc nie jest tak, że pobierając darmową, dostaniemy kilka funkcji i limity czasowe. Jej funkcjonalność z pewnością wystarczy większości osób, a gdybyśmy chcieli przyswoić całą wiedzę na  temat tej aplikacji, musielibyśmy przebrnąć przez kilkadziesiąt stron instrukcji. Dlatego też w tym wpisie skupię się na podstawowej funkcjonalności Locusa jako nawigacji na andorida, a na koniec zobaczymy, jak w rzeczywistości działa apka.

 

Locus map – Widok aplikacji Nawigacje na androida

Po uruchomieniu aplikacji zobaczymy mapkę oraz kilka elementów, które teraz krótko objaśnimy.

1. Menu Główne – czyli miejsce, z którego możemy ustawić całą nawigację, wgrać mapki, ustawić punkty, importować trasy (funkcja, która nam się później przyda)

2. Pole informacji – domyślnie informuje nas o wersji oprogramowania (free lub Pro), ale po rozwinięciu możemy ustawić inne informacje, które będą tam wyświetlane (np. mapa, GPS, stan baterii, współrzędne i inne)

3. Pole wyszukiwania – domyślnie wyszukiwane są adresy online, czyli jeśli wpiszemy restauracja, to aplikacja znajdzie nam wszystkie restauracje w pobliżu. Po kliknięciu w pole „wyszukaj” w prawym rogu pokaże się nam przejście do bardziej zaawansowanych opcji wyszukiwania, np. szukanie adresu lokalnie lub przeniesienie mapki do wskazanego punktu/współrzędnych.

4. GPS – tutaj mamy symbole, które oznaczają:

 • Nawigacje-na-androida gpsWyszukiwanie lokalizacji jest wyłączone
 • Nawigacje-na-androida gpsWyszukiwanie lokalizacji jest włączone , ale nie znaleziono jeszcze prawidłowej lokalizacji
 • Nawigacje-na-androida gpsTo samo co powyżej, ale wewnętrzny system GPS Auto-off jest włączony
 • Nawigacje-na-androida gpsLokalizacja jest poprawna, a na mapie jest zaznaczona niebieskim okręgiem
 • Nawigacje-na-androida gpsTo samo co powyżej, ale wewnętrzny system GPS Auto-off jest włączony

5. Ustawianie dodatkowych paneli funkcyjnych – w tym miejscu możemy dodać do głównego okna aplikacji skróty do różnych akcji, np. nawigacji, nagrywania śladu, importu danych itp.

6. Kursor – środek mapy

7. Nasza pozycja

8. Zawartość mapy – tutaj możemy wybrać, jaka mapa ma być wyświetlana. To szczególnie przydaje się, kiedy używamy mapy offline.

9. Wyśrodkowanie – ustawia nas w centralnym punkcie mapy

10. Obrót mapy

11. Powiększenie i pomniejszenie

12. Zablokowanie mapy – mamy pewność, że widok mapy się nie zmieni.

 

 Locus map – Menu Główne Nawigacje na androida

Menu główne, czyli miejsce, w którym ustawiamy poszczególne funkcje nawigacji. Pierwsze 6 ikonek możemy spersonalizować poprzez przytrzymanie wybranej ikonki dłużej i zmianę na inną funkcję. Czyli zamiast funkcji mapy możemy ustawić jako pierwszą funkcję „nawiguj do”. Ja domyślnie miałem takie pozycje, jak: mapy, szukaj, punkty, import danych, trasy i nagrywanie śladu.

Najważniejsze dla mnie funkcje to import danych, dzięki któremu możemy wgrać sobie nasza trasę, podgląd tras, i nagrywanie śladu, czyli tak naprawdę jest to tworzenie nowej trasy.

Poniżej opisanych ikonek znajdziemy przejście do sklepu Locusa usługi internetowe (np. Gpsies.com) oraz ustawienia. Nie będziemy zagłębiali się we wszystkie, bo jest ich naprawdę dużo, ale spróbujemy skupić się na tych najistotniejszych.

 

Locus map – Ustawienia  Nawigacje na androida

W zakładce EKRAN, jeśli mamy wersję Pro, możemy wyłączyć reklamy J Możemy też przełączyć w tryb pełnego ekranu, tj. ukryć pasek powiadomień w telefonie, lub określić, czy ekran ma być zawsze włączony, jaka ma być orientacja oraz blokada ekranu podczas działania aplikacji.

W zakładce MAPY, możemy zdefiniować sposób sterowania mapą. Dla przykładu, reakcja mapy na podwójne stuknięcie w ekran, aktywacja przycisków głośności jako zoom oraz automatyczne wyśrodkowanie mapy.

Ustawienia NAGRYWANIA ŚLADU pozwolą nam na zdefiniowanie częstotliwości punktów na trasie, moment nagrywania śladu (tylko przy ruchu lub podczas postoju). Dostosujemy tutaj również wizualny wygląd trasy, czyli szerokość i kolor śladu.

Zakładki Nawigacja oraz Prowadzenie pozwolą nam na określenie sygnałów dźwiękowych oraz komend głosowych podczas nawigowania. Na filmie możecie zobaczyć, jak ustawić poszczególne wartości.

Opcje GPS i Lokalizacji pozwalają na włączenie opcji poprawy pomiaru wysokości oraz korekty wysokości ( w wersji PRO jest możliwość ustawienia automatycznej korekty). W tym miejscu możemy też ustawić automatyczne wyłączanie GPS’u podczas gdy nie korzystamy z aplikacji, oraz sposób komunikacji utracenia pozycji przez telefon.

W zakładce czujniki możemy ustawić wybranie wbudowanego kompasu sprzętowego lub azymutu obliczonego przez GPS. Co nam daje takie ustawienie? Kompas sprzętowy jest lepszy na przykład do wycieczek pieszych, ponieważ nie wymaga ruchu do wykrycia kierunku. GPS jest lepszy do samochodu z uwagi na większe prędkości i wiele elementów magnetycznych, które znajdziemy w aucie.

Geocaching, czyli zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Tutaj ustawimy wszystkie informacje dotyczące naszego profilu, mapek itp.

W języku i jednostkach możemy zdefiniować system powiadomień głosowych (tj. komendy) oraz wszystkie jednostki wyświetlane w aplikacji.

Ostatnia zakładka pozwala na ustawienie ogólnych funkcji aplikacji, takich jak potwierdzenie przed wyjściem, uaktualnienia, czy przywrócenie do ustawień pierwotnych.

 

Mapy – czyli to, co najważniejsze

Nawigacje na androida
W Locusie mamy do wyboru wiele map online, które znajdziemy, przechodząc do zakładki „mapy” z głównego okna aplikacji. Same mapki można posortować z uwzględnieniem kraju lub aktywności, a także wyświetlić najpopularniejsze.

Większość dostępnych map online można pobrać do użytku offline (wszystkie z wyjątkiem czerwonych z listy). Pobrane mapy są zapisywane na karcie offline menedżera map. Wystarczy, że rozwiniemy pozycję, np. OSM – na zewnątrz, klikniemy w 3 kropki i wybierzemy opcję „pobierz”. W następnym kroku musimy określić obszar, których chcemy pobrać. Może to być ostatnio wyświetlony na ekranie obszar tej mapy, lub sami definiujemy, jaki wycinek mapy chcemy pobrać. Ta funkcja jest bardzo przydatna, jeśli wybieramy się za granice, gdzie nie będziemy mogli skorzystać z sieci i pobrać Nawigacje na androidamapy online. Ja korzystałem z tego w Austrii, koło masywu Dachstein, i mapka ani razu mnie nie zawiodła.

Niestety tutaj wersja FREE nakłada pewne ograniczenia w ilości pobieranych map. Dla mapy HIKE&BIKE limit pobierania to 10000 płytek, a wycinek mapy 25km x 25km zajmuje około 5800 kafelek przy maksymalnej ilości stopni powiększenia, a
jest ich 7. Ja jednak zalecam pobrać mapkę tylko do 6 stopni. Zajmuje wtedy około 1500 płytek, a moim zdaniem jest całkowicie wystarczająca.

 

Trasy i ścieżki

Nawigacje na androidaUff! To już ostatni akapit, obiecuję. Jak przygotować sobie trasę opisałem wyżej. Teraz wystarczy, że ją zaimportujemy do Locus Map. Funkcje importu znajdziemy w menu trasy, klikając na 3 kropki. Nie będę się nad tym rozpisywał, ponieważ jest to bardzo intuicyjne.

Oprócz importu trasy można również włączyć nagrywanie ścieżki podczas jazdy, a trasa utworzy się zgodnie ze śladem naszego przemieszczania. A więc jeśli jedziemy pierwszy raz daną ścieżką, to można w bardzo łatwy sposób odtworzyć jej ślad właśnie poprzez nagrywanie.

Co jeszcze możemy znaleźć w trasach? Nawigacje na androidaZaawansowane sortowanie, które można zdefiniować po nazwie, odległości od aktualnego położenia, daty utworzenia, długości trasy, czas potrzebny do jej pokonania i kilka innych. Oczywiście trasy możemy katalogować, przenosić pomiędzy różnymi katalogami, eksportować (StravaRunkeeperGPSies etc.), a nawet łączyć kilka tras w jedną! Nie zapomniano również o portalach społecznościowych, a więc możemy się podzielić trasą ze znajomymi na „fejsie”.

Szczegółowy podgląd trasy pozwoli nam na przegląd najważniejszych statystyk, czyli otrzymamy bardzo przydatne informacje o długości trasy, przewyższeniach, sumie podjazdów i zjazdów i wielu innych. Wersja PRO pozwoli nam na jeszcze dokładniejszą analizę wykresu, która na pewno przyda się podczas treningów.

 

Nawigacja i prowadzenie

Na koniec chciałbym wspomnieć o dwóch ostatnich funkcjach.

Nawigacji możemy używać dwojako. Po pierwsze, jako kierowanie punkt po punkcie z poleceniami głosowymi z punktu A do punktu B, z trasą obliczoną przez zewnętrzną usługę trasowania. Po drugie, jako podążanie po zdefiniowanej przez użytkownika trasie punkt po punkcie.

Prowadzenie – W przeciwieństwie do nawigacji nie informuje nas komendami głosowymi o potrzebie skrętu, ale wskazuje kierunek i dystans oraz szacowany czas dotarcia do następnego punktu. Dlatego ta funkcja jest przydatna głównie przy uprawiania turystyki pieszej i rowerowej poza terenem lub w słabo zmapowanych obszarach.

I tak jak obiecałem na wstępie, poniżej wrzucam filmik, w którym pokażę Wam dwie główne funkcje Locusa, czyli prowadzenie i nawigację.

 

12 thoughts on “Nawigacje na androida – Locus Map

 1. Ireneusz

  2018 03 Styczeń

  Witam. Mam tą nawigację korzystam i jestem bardzo zadowolony. Ostatnio zakupiłem wersję Pro, chciałbym ja jednak przenieść na inne urządzenie ale nie wiem jak to zrobić. Czy mogę prosić o pomoc w tej kwestii lub info gdzie szukać porad?

  Reply
  • Kornel

   2018 05 Styczeń

   Hej,
   Przepraszam Cię, że tyle musiałem czekać na odpowiedź. Poniżej w kilku punktach jak przenieść Locus’a na inne urządzenie.

   Krok pierwszy – kopia zapasowa
   1. Zrób backup ustawień, punktów oraz tras ( wystarczy zaznaczyć w opcjach Backup All
   2. Zrób również backup folderu Locus (np. storage/emulated/0/Locus) przerzucając go na kompa
   3. I na koniec zrób backup map również przerzucają je na kompa

   Krok 2. – Wgrywanie danych
   1. Skopiuj cały katalog Locus (pkt. 2 kroku pierwszego) na pamięć wewnętrzną nowego urządzenia
   2. Tak samo skopiuj wszystkie mapy

   Krok 3. – installation
   1. Zainstaluj ostatnią wersję Locus Map na nowym urządzeniu
   2. Uruchom Locus’a
   3. Użyj opcji backup’u aby przywrócić mapy i punkty
   4. Zdefiniuj ścieżkę dostępu do map zewnętrznych Map manager > Add external maps
   5. Zdefiniuj ścieżkę dostępu do map wektorowych Settings > Miscellaneous > Default directories > Set mapsVector directory

   Pozdro!
   Kornel

   Reply
 2. Macko

  2018 24 Lipiec

  Witam.
  W jaki sposób można zapisana w locusie trasę wyeksportować do Stravy..

  Reply
 3. Macko

  2018 24 Lipiec

  Witam.
  Chciałbym wyksportowac zapisana trasę w Locusie i zaimportować ja w Stravie.
  Czy jest to w ogóle możliwe?

  Reply
 4. Wojtek

  2018 14 Październik

  Wiem że istnieje możliwość podglądu lokalizacji uczestników np.wyprawy tylko nie potrafię tego uruchomić. Podpowiecie ?

  Reply
  • Kornel

   2018 14 Październik

   Hej, ta opcja jest dostępna pod nazwą śledzenie na żywo, kiedyś była darmowa, teraz niestety w wersji pro.
   Pzdr

   Reply
 5. Ireneusz

  2018 23 Grudzień

  witam
  w ustawieniach Język i Jednostki w System TTS nie ma polskiego…
  Jak zatem ustawić polskojęzyczne komendy?

  Reply
  • Andrzej

   2019 11 Luty

   W ustawieniach musisz zmienić silnik TTS na Zamiana tekstu na mowę i wtedy można wybrać polski

   Reply
 6. Paweł

  2019 06 Styczeń

  Dzień Dobry,
  Od pewnego czasu, dzięki blogowi poświęconemu nawigacji turystycznej próbuje skorzystać z zamieszczonych tam porad i nauczyć się planowania trasy w gpsies.com a następnie przenoszenia jej i wykorzystywania w aplikacji Locus Map.
  Jak dotąd udało mi się zaplanować pierwsza (testową) trasę o nazwie “Strzeszynek 1” ale w żaden sposób nie mogę jej wyeksportować do do smartfona (Samsung J3-2017). Jeżeli można proszę o wskazówki w tej sprawie , za co z góry dziękuję. Pozdrawiam serdecznie Paweł

  Reply
  • Kornel

   2019 08 Styczeń

   Cześć!
   Na gpsies masz opcję zapisu trasy do pliku GPX. I taki plik możesz spokojnie zaimportować do większości nawigacji, w tym locusa:)

   Reply
 7. Adam

  2019 13 Luty

  Cześć!
  Wielkie dzięki za przystępny i zrozumiały opis aplikacji, bo na YT są bardzo “po łebkach”. Ja dotąd jeździłem na mapach papierowych, ale -po przeczytaniu tego artykułu- ściągnę sobie Locusa free i przetestuję. W razie problemów już wiem gdzie się zapytać. Pozdrawiam, Adam.

  Reply
  • Kornel

   2019 13 Luty

   Hej!

   Super, cieszę się że pomogłem 😉 w razie pytań wal śmiało 😀

   Reply

Zostaw komentarz

Name

E-mail

Message