suport rowerowy rodzaje

Rodzaje suportów rowerowych – Mega poradnik

Suport, czyli element znajdujący się w mufie suportowej ramy, jest wyposażony w łożyska, które pozwalają nam obracać ramionami korby. W mojej opinii bardzo newralgiczny punkt roweru, ponieważ znajduje się bardzo nisko nad ziemią i jest narażony na częste działania brudu, wody i błota. Obecnie na rynku mamy dostępnych kilkanaście (!) rodzajów suportu, które różnią się od siebie między innymi technologią montażu, rodzajem łożysk, czy użytymi materiałami.

Suporty jednoczęściowe

Stosowane najczęściej w BMX’ach i cruiserach, czasem można je znaleźć w starszych modelach (np. składakach) oraz rowerkach dziecięcych. Banalnie prosta konstrukcja, składająca się z jednego elementu, przeznaczona jest wyłącznie dla rowerów posiadających niegwintowany otwór suportu. Łożyska zastosowane w tym rozwiązaniu to zwykłe łożyska kulkowe osadzone na wianku.

 

Suporty klasyczne

Podobnie, jak w przypadku suportów jednoczęściowych, suport klasyczny (tzw. rozbieralny) cechuję się wyjątkową prostotą. Składają się bowiem z ośki, łożysk i misek łożyskowych. Ich największą zaletą jest bardzo łatwy serwis i bardzo niskie koszty eksploatacji, jednak suporty te lubią szybko „łapać” luzy.

Suport rowerowy klasyczny
Źródło: http://www.terapeak.com

Suporty kompaktowe (inaczej: monoblok, pakiet, nakręcany)

Najczęściej używane w osprzęcie klasy Shimano Acera oraz Alivio (czyli właściwie wszystkie grupy niżej w hierarchii od  Deore). Są bardzo popularne w rowerach do ok. 2,5 tys zł, zarówno górskich, jak i trekkingowych. Suport kompaktowy różni się od suportów klasycznych zamkniętą, obudowaną konstrukcją, w której znajdują się: ośka, bieżnie oraz zestaw łożysk. Ten rodzaj suportu jest w całości wkręcany do mufy suportowej. W zależności od klasy suportów kompaktowych znajdziemy w nich łożyska kulkowe, maszynowe oraz igiełkowe (np. Dura Ace BB-7700), które mogą być jeszcze dodatkowo uszczelnione. Zastosowanie wyższej klasy łożysk w połączeniu z aluminiowym korpusem powoduje, że cała konstrukcja traci znacznie na wadze przy zachowaniu bardzo niskich oporów toczenia oraz dużej trwałości.

Supporty kompaktowe występują też w odmianie wciskanej, pasującej do wielu starszych typów rowerów.

Suport rowerowy kompakt

Warto też dodać, że wspomniany wcześniej model Dura Ace BB-7700, w odróżnieniu od standardowych kompaktów, jest odmianą suportu, którą możemy rozłożyć na części i dokładnie wszystko wyczyścić, oraz w razie potrzeby wymienić łożyska.

Suport rowerowy kompakt

 

Przy wyborze suportów kompaktowych musimy zwrócić uwagę na trzy ważne cechy: sposób mocowania korby, średnicę gwintu oraz długość mufy.

a) Mocowanie korby

Na początku wprowadzania suportów kompaktowych ramiona korby mocowano tylko na tzw. kwadrat. W późniejszych latach wprowadzono wielowpusty (ISIS, Octalink oraz Power Spline), które dzięki zwiększonej średnicy osi gwarantowały większą sztywność. Octalink jest rozwiązaniem stosowanym wyłącznie przez Shimano, a na rynku znajdziemy dwie odmiany: Octalink V1 i Octalink V2, które różnią się od siebie długością wielowpustu (przy tej samej liczbie wpustów) i nie są ze sobą w żaden sposób zgodne. W odpowiedzi na Shimanowski patent Octalink wprowadzono mocowanie zwane ISIS, które używane jest przez takie firmy, jak FSA czy Race Face. Istnieje jeszcze mocowanie zwane Power Spline, wprowadzone przez firmę Truvativ, ale jest ono mniej popularne i raczej rzadko spotykane.

 Suport rowerowy isis-octalink-kwadrat

 

b) Średnica gwintu oraz długość mufy.

Najpopularniejszy obecnie jest standard Angielski (BSA), zwany też ISO, którego długość mufy wynosi od 68 do 73 mm, a średnica gwintu 1.37”. Mamy jeszcze do wyboru standard Włoski o szerokości 70mm oraz gwincie 36 mm, który najczęściej stosowany był w rowerach szosowych, oraz standard Francuski (68mm /35 mm). Zarówno Włoski jak i Francuski posiadają wyłącznie prawe gwinty, co stwarza zagrożenie odkręcania się prawej miski łożyska podczas jazdy. Odmianą typu Francuskiego jest standard Szwajcarski, który różni się jedynie zastosowaniem lewego gwintu z prawej strony. Najmniej popularna jest odmiana Raleigh stosowana w starszych brytyjskich rowerach.

 Suport rowerowy isis-octalink-kwadrat

Suporty Zintegrowane

Stosowane w najwyższych grupach osprzętu (np. XTR, Dura Ace, XX1). System ten składa się z osi o zwiększonej średnicy i wydrążonym wnętrzu, która jest zintegrowana z jednym ramieniem korby (lewym-SRAM lub prawym Shimano), oraz z łożysk znajdujących się na zewnątrz mufy suportowej. Zwiększenie średnicy osi i przesunięcie łożysk na zewnątrz mufy suportowej znacznie zwiększyły sztywność całego układu, a wydrążenie osi zmniejszyło wagę. Odmianą suportów zintegrowanych są suporty wciskane (tzw. PressFit), które posiadają łożyska schowane (a dokładniej – wciśnięte do mufy suportowej), co w dużym stopniu chroni je od brudu, kurzu, wody i błota. Dodatkowo, rozwiązanie to pozwoliło na umieszczenie łożysk o większej średnicy oraz zwiększyło całkowitą szerokość mufy suportu, a więc usztywniło konstrukcję ramy. Dla mnie to rozwiązanie ma też pewną wadę. Każdy support kiedyś się zużywa, a jego wymiana będzie wiązała się z wybiciem i nabiciem nowych łożysk, co może spowodować wycieranie się mufy suportowej – niestety mnie się to przytrafiło. Wtedy pozostaje nam już tylko wklejenie takiego suportu przy użyciu np. loctite.

PressFit a inne standardy

System PressFit nie wymaga wymiany korby, gdyż bez problemu działa z rozwiązaniem, w którym łożyska są umieszczone na zewnątrz mufy (np. hollowtech II). W zależności od szerokości mufy suportowej, podobnie jak w przypadku zewnętrznych łożysk, również w łożyskach wciskanych stosujemy specjalne podkładki. Jedyne, o czym należy pamiętać, to brak zgodności miedzy marką Sram a pozostałymi, np. Shiamano Fsa czy Race Face. Zatem z powodzeniem możemy stosować korby Shimano z suportem Fsa czy Race Face, ale nie połączymy jej z suportem SRAM i na odwrót (w przypadku SRAM supporty zintegrowane z lewej strony mają średnicę 22mm, a z prawej 24mm).

Suport zintegrowany (Gwint)

Producent Typ Średnica osi Gwint Szerokość mufy
Truvativ (SRAM) XR Giga X Pipe (GXP) 22 mm (lewa)
24 mm (prawa)
BSA 1.37″ (35 mm) 68mm – 73 mm
Shimano Hollowtech II 24 mm BSA 1.37″ (35 mm) 68mm – 73 mm
FSA FSA Mega Exo -Ø24 24 mm BSA 1.37″ (35 mm) 68mm – 73 mm
FSA FSA MegaEvo 30 mm BSA 1.37″ (35 mm) 68mm
FSA FSA Mega Exo -Ø19 19 mm BSA 1.37″ (35 mm) 68mm – 73 mm
Race Face X-Type 24 mm BSA 1.37″ (35 mm) 68mm – 73 mm/100mm

 

 Suport rowerowy pressfit

Suport zintegrowany (PressFit)

Typ Średnica osi Średnica mufy Szerokość mufy
BB30 30 mm
Przy użyciu adapterów
24 mm, 24/22 mm
42 mm 68mm (szosa)
73mm (MTB)
PF30 30 mm
Przy użyciu adapterów
24 mm, 24/22 mm
46 mm 68mm (szosa)
73mm (MTB)
86.5mm (386EVO)
BB86/92 24 mm
24/22 mm (SRAM)
41 mm 86,5 mm (szosa)
91,5 mm (MTB)
BB90/95 24 mm
24/22 mm (SRAM)
37 mm 90,5 mm (szosa)
95,5 mm (MTB)
BB386 EVO 30 mm 46 86,5 mm

 

Pozostałe odmiany suportów.

BB30A oraz PF30A

Wprowadzone przez markę Cannondale odmiany wersji BB30 oraz wersji PF30. Ich cechą charakterystyczną jest asymetryczna mufa suportowa, która po stronie przeciwnej do napędu jest o 5mm szersza. Oba typy przystosowane są do osi o szerokości 73 mm i zostały zaprojektowane specjalnie dla korby Cannondale SISL2 HollowGram. Jednak dodatkowe 5mm komplikuje połączenia z pozostałymi korbami. Korby przystosowane do standardu BB30, które używają podkładki z lewej strony (np. Cannondale i Sram), będą pasowały po jej wyciągnięciu – pozostałe (np. FSA) już nie.

Źródło: http://wheelsmfg.com

T47

Wprowadzony w 2015 roku przez Chris King oraz Argonaut Cycles T47 (inaczej. Thread Fit 30i), opiera się, podobnie jak PF30, na mufie o średnicy 46mm. Różnica jest taka, że T47 jest wkręcany,  podczas gdy PF30 był wciskany. Inaczej mówiąc – w ramie, do której pasował PF30, z mufą 46 mm, wyrabiamy gwint o wysokości 1 mm i tym samym otrzymujemy mufę o średnicy 47mm. Wprowadzenie takiego standardu może dawać sygnał, że producenci porzucają PressFit na rzecz gwintowanych suportów. Ale czy tak jest na pewno? Trudno powiedzieć.

Samo wprowadzenie tego standardu miało być właśnie odpowiedzią na częste problemy PressFit’ów związane z ich dopasowaniem do ramy. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że za pomocą specjalnych adapterów poza korbami z 30mm rurą możemy zamontować te z 24mm.

Rodzaje-suportowa-zintegrowane-pressfit-t47

 

Podsumowanie

Pisząc ten post, jestem przekonany, że za kilka miesięcy będę mógł uzupełnić ten post o kolejne nowości, powstające standardy i odmiany. Producenci rowerowego osprzętu co roku zalewają nas nowymi standardami, nowymi technologiami, a wszystko to w „trosce” trosce o nasz komfort jazdy i bezpieczeństwo. Ale czy faktycznie wszystkie te nowinki mają wpływ na to, jak będzie się nam jeździć? Być może na poziomie zawodowców startujących na olimpiadzie przesuniecie mufy o 5mm pozwoli na zwiększenie sztywności i zyskanie ułamka sekundy, dzięki któremu można zdobyć złoto. Ja jednak jestem zwolennikiem rozwiązań, które są jak najprostsze, w miarę łatwe w serwisowaniu i jak najbardziej uniwersalne.

110 thoughts on “Rodzaje suportów rowerowych – Mega poradnik

 1. Błażej

  2017 23 Kwiecień

  Cześć,

  super post, może potrafisz wytłumaczyć różnice między wkladami FSA Szosowymi a MTB !?

  Reply
  • Kornel

   2017 24 Kwiecień

   Cześć i dzięki! W FSA to jest namieszane. Przede wszystkim wprowadzili takie cudo jak BB386, czyli support pod korbę z bardzo szeroką ośką – 30mm (normalnie masz 24mm). Różnica tutaj w suporcie MTB a szosowym będzie w szerokość mufy. Dla szosy jest to 68, a dla mtb 73. I generalnie jest to zawsze główna różnica w suportach górskich i szosowych. Ale jak możesz zauważyć na stronie FSA to suporty MTB są też dopasowane do rozmiaru 68 ( tutaj po prostu używa się podkładek lub nie). Z tego co mi jeszcze wiadomo, to suporty górskie będą miały jakieś dodatkowe uszczelki ( wiadomo – błoto i te sprawy), a suporty szosowe zgodność z DI2. No ale tutaj też nie jest tak do końca rozdzielone, bo górale też już doczekały się elektroniki 🙂
   Nie wiem czy o to chodziło, ale jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to pisz!

   Reply
 2. Robert

  2017 06 Czerwiec

  Witam
  Bardzo ciekawy artykuł. Mam jedno pytanko. Nie znam się za bardzo na suportach, a chciałem wymienić sobie korbę w rowerze szosowym. Kupiłem korbę “SPECIALIZED S-Works FACT Carbon” fi 30 mm-szer 70 mm. A mam założoną korbę -Ultegra – suport- SM-FC6601, BC 1.37×24 . I teraz pytanie czy można jakoś założyć do tego roweru tę korbę? Byłbym wdzięczny za podpowiedź.Pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2017 08 Czerwiec

   Cześć Robert,
   Z tego co piszesz to Twoja korba ma zintegrowaną oś suportu o średnicy 30 mm, a wklad suportu ma 24 mm ( jak wszystkie Shimano) dlatego ten zestaw może nie spasować. Najlepiej jakbyś napisał dokładne oznaczenie korby to będzie lepiej dopasować odpowiedni suport 🙂

   Pozdrawiam

   Reply
 3. Author

  2017 24 Czerwiec

  Oś korby Shimano 105 5700 jest trochę za krótka do wkładu suportu Press-Fit 91,5 mm
  Rama jest karbonowa. Co zrobić żeby to zagrało?

  Reply
  • Kornel

   2017 26 Czerwiec

   Hej,
   A jaką masz szerokość samej mufy supportowej?

   Reply
 4. Author

  2017 26 Czerwiec

  Cześć, szerokość mufy (bez wkładu suportu) to 88 mm

  Reply
  • Kornel

   2017 27 Czerwiec

   Obawiam się, że taka kombinacja nie spasuje. Dla korby shimano fc-m5700 zalecana szerokość mufy suportu wynosi 68/70 mm, a tutaj mamy 88. Jaką korbę miałeś w tej ramie wcześniej?

   Reply
 5. Author

  2017 27 Czerwiec

  Była Tiagra 4603
  Opanowałem sytuację i 5750 leży jak ulał.

  Reply
 6. filip

  2017 29 Czerwiec

  dobry artykuł. jeszcze mam pytanie co do długości samej osi. jaka jest długość osi w korbie fsa megaexo gossamer? koba pod mufy 68/73mm. wszystkie megaexo mają taką samą długść?

  Reply
  • Kornel

   2017 30 Czerwiec

   Cześć,
   Dzięki! 🙂 W FSA tylko standard 386 EVO ma dłużą oś. Pozostałe powinny pasować do mufy 68/73mm. A dokładna szerokość osi? Nie znalazłem nigdy takiej wartości… Jedyne co znalazłem to odległość miedzy zewnętrznymi końcami supportu w MegaExo która wynosi 88,8mm.

   Reply
 7. Dareios

  2017 02 Lipiec

  W suporcie nie ma żadnej osi, jest wał.

  Reply
  • Kornel

   2017 02 Lipiec

   Cześć
   Racja w suporcie nie, ale w korbie są osie i maja różne długości a to trzeba mieć też na uwadze.

   Reply
   • pawel

    2018 16 Styczeń

    Witam. Prosze o pomoc czy do suportu Suport Shimano SM-BB92-41B Pressfit Dura Ace szosa bedzie pasowała korba sh 105 5800 2 rzed?

    Reply
    • Kornel

     2018 17 Styczeń

     Cześć,

     Tak będzie pasowała. Ten support jest pod korbę ze zintegrowaną osią w korbie czyli tzw. Hollowtech II w Shimano, wiec tutaj korba Shimano pasuje zawsze do supportu Shimano o ile oba są w standardzie Hollotech właśnie. Problemy z supportammi pojawiają się jak chce je dopasować do ramy, bo tutaj jest już trudniej 🙂 ale ten zestaw będzie pasował 🙂

     Pozdro

     Reply
 8. Sławek

  2017 11 Lipiec

  witam
  a ja mam problem z pressfit 30. Mianowicie mam mały luz na mufie przez co jest mały luz na suporcie. Są ślady z lewej strony na korbie po zablokowaniu łożyska(srebny pasek). Co mogę zrobić w takiej sytuacji czy jest możliwość nadlania np żywicy do mufy i ponowne jej przeszlifowanie albo przegwintowanie na suport Thread Fit 30i?? i jaki warsztat się specjalizuje w czymś takim??

  Reply
  • Kornel

   2017 12 Lipiec

   Cześć,
   Jakiś czas temu miałem dokładnie taki sam problem. Ja mojego pressfita mogłem wyciągnąć normalnie ręką, bez używania narzędzi. Też zacząłem zgłębiać temat, i okazało się, że pressfita powinno montować na czymś co go do tego suportu przyklei (np. Cannondale zaleca osadzanie łożysk na Loctite 609). Niestety serwis w którym ja wymieniałem wcześniej suport nie korzystał z tej metody, i do mufy dostał się piach co spowodowało powstanie luzów.
   Wracając do Twojego problemu, to chyba masz dwa wyjścia.
   -Pierwszym to możesz własnie spróbować wkleić Twój support. Ja własnie tak zrobiłem i to się sprawdziło. Ale to zależy od tego jaki duży masz luz.
   -Drugie, to są firmy, które tak jak powiedziałeś doklejają paski karbonu i minimalnie zmniejszają otwór mufy supportu. Tego typu zabiegi prawdopodobnie zrobisz w warsztatach które zajmują się naprawą ram karbonowych (typu pęknięcia, złamania itp), ale niestety konkretnej nazwy nie mogę Ci podać, bo nie korzystałem.
   Opcja z gwintowanie jest możliwa w przypadku gdy mufę masz aluminiową, wtedy jeśli nagwintujesz 1mm gwint, to powinien spasować Ci wkład suportu Chrisa Kinga T47.
   Pozdrawiam

   Reply
 9. Rafał

  2017 22 Sierpień

  Witam
  Bardzo dobry artykuł.
  Przy okazji chciałem zadać pytanie;
  Nabyłem ramę z nabity wkładem Press-Fit SM-BB91-41, chciałbym wsadzić do tego
  korbę Tiagra FC 4703, czy to będzie pasować ?
  Shimano w katalogu podaje do tej korby wkład BB-RS500-PB
  A gdyby ta korba pasowała do tego wkładu który już jest w mojej ramie to czy będę potrzebował jakiś podkładek dystansowych ?

  Pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2017 23 Sierpień

   Cześć, Dzięki! Co do Twojego wkładu i korby, suport Press-Fit SM-BB91 jest kompatybilny z korbami hollowtech II, czyli taką jaką masz, wiec nie powinno być problemu z montażem. W rowerach szosowych szerokość mufy wynosi 86,5mm i w takim przypadku nie trzeba stosować podkładek.

   Reply
 10. paweł

  2017 05 Wrzesień

  uff wreszcie fachowo wyjasniony temat roznorodnosci wymiarow suportow bardzo pomaga swietny artykul dziekuje i pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2017 05 Wrzesień

   Dzięki! Fajnie, że sie przydaje:)

   Reply
 11. Kurczak

  2017 09 Wrzesień

  A ja mam taki problem. Zakupiłem ramę Santa Cruz v10, w której szerokośc supportu to 85 mm, z wkręconymi łożyskami funn daje całkowitą szerokość 110 mm. Mam też korbę race fac o długości osi 115 mm. Oczywiście nie pasuje 🙂 Teraz pytanie: jakie są długości osi w korbach zintegrowanych?

  Reply
  • Kornel

   2017 11 Wrzesień

   Sprawdziłem sobie parametry tego roweru, szerokość mufy supportu (bb shell) podana jest jako 83 mm, a więc musisz szukać korby która do tego spasuję. Jaki masz model tej korby i jakie łożyska masz. Czy użyłeś podkładek? Być może same łożyska funn mają mniejszą szerokość i pasują do korby Funn. Wiesz jak jest, każdy producent robi tak części, żeby pasowały tylko do jego firmy :/

   Reply
 12. Bartti

  2017 12 Wrzesień

  Cześć. Dzięki, że komuś się chce pisać takie artykuły:) Dużo ciekawych informacji. Mam też i pytanie. Mianowicie jeżdżę na karbonowym looku z naprostszym suportem typu BSA na kwadrat campagnolo chorus i na tym mam korbę fsa z blatami 53/39. Chciałbym założyć teraz korbę fsa sl – k light 50/34 ze zintegrowaną osią. Czy jest taka możliwość i jaki suport trzeba by założyć?? Pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2017 15 Wrzesień

   Cześć i dzięki! 🙂
   Wszystko tu zależy od szerokości mufy supportu, jeśli to standard 68 mm to korba powinna pasować z łożyskami zewnętrznymi Shimano lub fsa na oś 24 mm (Czyli sramowskie nie podejda). Oczywiście jeśli to najnowsza wersja Evo to średnica ośki ma 30mm więc potrzebujesz już specjalny support pod ten standard.

   Pozdrawiam
   Kornel

   Reply
 13. meteor

  2017 21 Wrzesień

  Szacun. Bardzo przydatny artykuł, w końcu wszystko czytelnie i w jednym miejscu.
  Mam jednak pytanie odnośnie kluczy do suportów. Mianowicie czy do suportów wkręcanych z osią 24/30mm (zintegrowaną z korbą) jest jeden uniwersalny klucz czy nie ma tak dobrze?
  Pytam bo do tej pory oprócz hamulców używałem wyłącznie osprzętu Shimano.

  Reply
  • Kornel

   2017 26 Wrzesień

   Cześć!
   Dzięki cieszę się, że artykuł sie przydał 🙂
   co do kluczy to sa universalne i pasują do Shimano Hollowtech II, Truvativ, FSA MegaExo, Giga X+Pipe, Campagnolo UltraTorque 🙂

   Reply
   • Rav

    2017 27 Wrzesień

    Co do kluczy, piszesz że są uniwersalne, ale wielowypust suportu jest innej średnicy Hollowtech 2 (mniejszy) niż FSA MegaExo, złapie się tym samym kluczem? Mam dwa rowery z tymi dwoma suportami i nie wiem co kupić. Z góry dziękuję za pomoc.

    Reply
    • Rav

     2017 27 Wrzesień

     Szperam i chyba mam suport mniejszy Ultegra SM-BBR60 i chyba potrzebny jest adapter, redukcja TL-FC25 …

     Reply
 14. Piotr

  2017 29 Wrzesień

  Świetny poradnik! Bardzo dziękuję.

  Reply
  • Kornel

   2017 30 Wrzesień

   Dzięki!

   Reply
   • marcin markiewicz

    2018 18 Marzec

    Czesc Kornel mam pytanie jaki suport jest najlepszy do szosy I dlaczego bo chcialbym zlozyc rower z gory dziekuje

    Reply
    • Kornel

     2018 19 Marzec

     Cześć Marcin,

     To trochę zbyt ogólne pytanie. Mógłbym polecić np support MegaEVO od FSA bo jest bardzo sztywny, ale do tego potrzebowałbyś korbę od FSA. Mogę też szczerze odradzić pressfit, bo z tym są duże problemy, ale tutaj również, jak masz ramę do pressfitów to ciężko tam włożyć cokolwiek innego. Dlatego musiałbym wiedzieć jaki rower masz (dokładnie ramę) i jaką korbę.

     Pozdro
     Kornel

     Reply
 15. Kanapka7

  2018 24 Marzec

  Hej, czy mógłbyś mi wytłumaczyć czym różni się suport BB od BC ?

  Reply
  • Kornel

   2018 02 Maj

   Cześć,

   Cześć,

   BC to przeważnie oznaczenie gwintu w tym przypadku angielskiego, a bb to oznaczenie po prostu Bottom Bracket czyli wkład supportu

   Pozdro
   Kornel

   Reply
 16. Jacek

  2018 21 Kwiecień

  Cześć Kornel. Posiadam rower Colnago World Cup 2015 z korbą FSA Omega 46/36. Kupiłem nową korbę shimano 105 5800 I jaki suport będzie Mi pasował bo nie wiem czy mam standard angielski czy włoski. Pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2018 02 Maj

   Hej, Do korby shimano, będzie pasował tylko support pod standrad Hollowtech, który ma gwint angielski. Tutaj większego wyboru nie mamy 🙂

   Reply
 17. Paweł

  2018 09 Maj

  Cześć,

  dobry tekst, wiele wyjaśnia i porządkuje. Mam jednak dodatkowe pytanie. Mam ramę zjazdową z mufą pod suport press-fit. Mufa ma szerokość 92 mm. Jaką korbę powinienem do niej kupić, a konkretnie jaką długość osi, 68/73 mm czy 83 mm?

  Pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2018 16 Maj

   Cześć,
   Jeśli chodzi o długość rury w korbie, musisz zauważyć, że mufa w pressfitach ma szerokość 92 lub 86,5, ale łożyska są wbite w ramę. Natomiast w przypadku mufy z gwintem łożyska masz na zewnątrz, a więc po dodaniu ich, całkowita szerokość mufy jest taka sama. Dlatego kupująć korbę w systemie np. Hollotech II dopasujesz korbę zarówno do pressfitów jak i suportów zintegrowanych (czyli łożyska zewnętrze)
   Kornel

   Reply
 18. janusz

  2018 22 Maj

  Mam prawdopodobnie klasyczny suport czy będzie pasował ten kompaktowy suport

  Reply
  • Kornel

   2018 10 Czerwiec

   Cześć

   Musisz zwrócić uwagę na rodzaj gwintu i szerokość mufy 🙂 czasami ta sama rama może używać różnych rodzajów supportów

   Pzdr

   Reply
 19. Maciej

  2018 10 Czerwiec

  Witam zakupiłem ramę demo 8 specjalized 2015 r aluminium teraz mam pytanie jaki suport mam tam wstawić żebym mógł założyć zębatki sram GX Eagle ile mi wiadomo zębatka jest zintegrowana Z ośką . A Mufa ma prawdopodobnie 83mm. Sam tego nie mierzyłem mierzył to mój ojciec. Dzięki pozdro

  Reply
  • Kornel

   2018 10 Czerwiec

   Cześć, do tej ramy pasuje support Sram BB30 BSA 83mm.

   Pozdro

   Reply
 20. Paweł

  2018 10 Czerwiec

  Cześć,
  Świetnie opisane. Od tych standardów można dostać korby 🙂 W mojej Meridzie mam PF30 i po trzeciej wymianie łożysk (trzaski przy każdym obrocie) stwierdziłem, że nie dłużej nie zdzierżę i dałem rower do serwisu, aby wstawili adapter na łożyska zewnętrzne oraz zakupiłem nową korbę Ultegra FC-6750 z wkładem SM-BBR60 (szerokość mufy 68mm). Przez pierwsze kilometry było super, ale po ok. 150 km problem trzasków powrócił ze zdwojoną siłą. Jest na to jakiś sposób? Pojawił się też problem z regulacja tylnej przerzutki, tak jakby zmieniła się linia łańcucha – czy tam nie powinno być jakiejś podkładki?
  Pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2018 11 Czerwiec

   Aż ciężko uwierzyć, żeby po 150 km suport wydaję dziwne dźwięki. Może warto go zareklamować? Co do regulacji przerzutki to faktycznie linia lancucha może być problemem
   Pzdr

   Reply
   • Paweł

    2018 11 Czerwiec

    Dziś zrobiłem test – krótki dystans, ale dwa mocne podjazdy na pełnej mocy i zero trzasków… Zanim więc zareklamuję sprzęt w serwisie umówię się na sesję z egzorcystą 🙂 Przy okazji jeszcze pytanie – czy jeśli będę zmieniał ramę (planuję zakupić Treka Domane) z supotem BB90, to obecna korba Ultegra 6750 podejdzie bez żadnych adapterów? Tak zrozumiałem z Twojego artykułu. Pzdr

    Reply
 21. Cezary Fabijański

  2018 15 Czerwiec

  Mam pytanie: czy ktoś się spotkał z łożyskami do korby szosowej SRAM RED na gwint ITA??

  Reply
 22. Adam

  2018 08 Lipiec

  Mam pytanie odnośnie wymiany wkładu suportu PressFit SHIMANO BB-71-41A na suport wkręcay. Jaki model suportu należałoby kupić i adaptery by dokonać modyfikacji w rowerze Superior XP949 model 2017.
  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Reply
 23. Janusz

  2018 09 Lipiec

  Witam. Jestem amatorem rowerowym, który posiada rower magnum mg200. Chciałbym wymienić w nim wał – trzpień suport, ale nie wiem jaki kupić jak pogrzebałem po necie to wychodzi (bo nie wiem czym zmierzyć), że powinienem mieć 133 na 67, kwadrat. Czy mogę kupić suport cały i jaki, czy po raz kolejny sam wianek(rozlatuję się). I drugie jak łańcuch jest do wymiany to razem z wolnobiegiem?

  Reply
 24. Tomasz

  2018 20 Lipiec

  Mam pytanie, jaki model suportu będzie w tej szosie Raleigh Criterium Elite 2016?
  https://katalog.bikeworld.pl/2016/web/produkt/rowery/szosowe/raleigh/39583/criterium_elite
  Na zewnętrznym pierścieniu suportu jest takie oznaczenie
  BC 1.37 x24 Road

  Z góry dziękuję za pomoc

  Reply
 25. Jakub

  2018 12 Sierpień

  Witam.Mam problem mój suport po zmierzeniu ma 116×74 choć jest to typ włoski.Nie mam pojęcia gdzie kupić nowy suport o tych wymiarach i czy KORBA SHIMANO TOURNEY FC-TY301 będzie z nim współgrał.Poradziłbyś coś ? 😀

  Reply
  • Kornel

   2018 27 Sierpień

   Hej, To czy korba bedzie pasowała zależy od osi suportu. Korba FC-TY301 jest na kwadrat więc sam suport musi być też na kwadrat. Dużo trudniejsze jest dopasowanie suportu do mufy. Ale tutaj mam za malo informacji 🙁

   Reply
 26. Leśny

  2018 13 Sierpień

  Czołem. A coś na temat korb i suportów do ethirteen trs+ ?

  Reply
  • Kornel

   2018 27 Sierpień

   Hej,

   Tak na szybko, pasuje do popularnych suportów 68/73mm BSA, PF30, BB30, BB92. I co najważniejsze można ją mocować w opcji boost i nie boost. A to bardzo przydatna rzecz w przypadku zmiany na nowszy model ramy, która zgodnie z trendami pewnie będzie juz boostowa.

   Reply
 27. Andrzej

  2018 18 Sierpień

  W suportach kompaktowych oś wystaje zawsze symetrycznie czy jest przesunięta w prawo? Mam stary rower, wymieniłem suport z klasycznego na kompaktowy, oś była tej samej długości, po zamontowaniu okazało się, że w momencie kiedy powinien wskakiwać mi trzeci bieg z przodu, wchodził drugi.

  Reply
  • Kornel

   2018 28 Sierpień

   Cześć, powinny byc symetryczne. Ale na każdym suporcie jest oznaczenie L/R więc wiadomo która strona gdzie ma być 🙂 czasami trzeba mocna dokręcić śrubę mocująca ramię aby jak najbardziej je przesunąć

   Reply
 28. Sitarski Konrad

  2018 25 Sierpień

  czesc bardzo dobry artykul chcialbym kupic moja pierwsza szose moze byc uzywana mogbys doradzic jaki suport bylby najlepszy i jakiego roweru szukaC ? z gpry dziekuje z odpowiedz ,pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2018 28 Sierpień

   Suport jest akurat bardzo tanią częścią i łatwo wymienialną więc aż tak się tym nie kieruj;) jedyne co mogę doradzić to unikaj suportów typu press fit. Trochę chybiony pomysł moim zdaniem a i producenci się z tego powoli wycofują 😉

   Reply
 29. Mariusz

  2018 27 Sierpień

  Witaj, mam rower Cross z poza grupową korbą Shimano FC RS500 2 x 11 tarcze 36/46T oraz suportem Shimano SM-BB4600. Typowy przełaj lub gravel jak kto woli. Chciałem wymienić tarczę 46T na 50 lub 52T żeby była bardziej pod szosę i niestety napotkałem na problem z zakupem takiej tarczy ponieważ nie ma jej praktycznie w polskiej dystrybucji. Pojawia się od czasu do czasu gdzieś w prywatnych ofertach ale bardzo rzadko. Można ją zamówić z dystrybucji zagranicznej ale koszty wychodzą dosyć duże więc chyba lepiej wymienić cały przedni napęd razem z suportem. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie Shimano 105 bo jest tego dużo na rynku i w rozsądnej cenie. Pytanie brzmi czy nowy napęd wraz z suportem bez problemu wejdzie mi w miejsce obecnego BB-4600 i wszystko będzie grało.

  Reply
  • Kornel

   2018 28 Sierpień

   Wejdzie bez problemu:) generalnie korby shimano zawsze będą pasowały do suportu Shimano bo mają jeden standard Hollowtech II

   Reply
 30. Damian

  2018 30 Sierpień

  Witam czy jesli mam korbe Truvativa pod Isis to mogę ją założyć pod ramę gdzie jest press fit?

  Reply
  • Kornel

   2018 31 Sierpień

   Witam, niestety nie. Do ramy pressfit będą pasowały tylko korby ze zintegrowaną osią jak hollowtech lub sram gpx.
   Pozdrawiam

   Reply
 31. bart

  2018 04 Wrzesień

  Cześć, krótkie pytanie aktualnie mam suport press fit shimano ultegry (korba 105 11 rzędowa 2 blaty), to przy przesiadce na Sram Rival 22 i suport GXP press fit wszystko będzie pasować? czy coś moze nie zagrać jeśli reszta napędu pozostanie shimano.

  Reply
  • Kornel

   2018 14 Wrzesień

   Hej,
   Jesli uzyjesz suportu srama to powinnno byc ok:)

   Reply
 32. Filip

  2018 24 Wrzesień

  Czesc. Mam rower cross trans atlantic i korbe na kwadrat sr suntour. Po dwoch sezonach zauwazylem ze nie kreci sie korba/zebatki w osi tylko faluje. Czy wymiana na korbe dwuczesciowa Pozwoli uniknac problemu. Jakis dobry model shimano wraz z supportem polecisz? Zastanawialem sie nad m590?

  Reply
  • Kornel

   2018 06 Październik

   Hmmm może masz po prostu krzywą oś. Napewno sztywna oś jak w m590 bedzie lepsza 🙂

   Reply
 33. Łukasz

  2018 28 Wrzesień

  Fajna strona, encyklopedia jeśli chodzi o mechanizmy korbowe :-). Muszę wykorzystać troszkę Twoją wiedzę :-).
  Mam w garażu 3 rowery i będę chciał ujednolicić (w miarę możliwości) w nich suporty.
  1. Rower crossowy, korba SR SUNTOUR XCR V2 integrated – rozumiem, że korby zintegrowane i będę musiał użyć długiego imbusa 8mm
  2. Rower crossowy, korba SR SUNTOUR XCM – klucz do kwadratu
  3. Rower szosowy, korba FSA Gossamer Compact MegaExo – czym to odkręcić? Taki klucz wystarczy https://www.centrumrowerowe.pl/klucz-park-tool-hcw-5-pd4615/?v_Id=4063 ?

  I teraz – czy istnieje jeden system, który będzie idealny dla tych trzech rowerów? Jeśli tak to jaki? Do roweru 1 będę celował w korby Deore XT, a dla 3 w 105. Rower 2 to najwyżej Deore.

  Reply
 34. Łukasz

  2018 30 Wrzesień

  Fajna strona, encyklopedia jeśli chodzi o mechanizmy korbowe :-). Muszę wykorzystać troszkę Twoją wiedzę :-).
  Mam w garażu 3 rowery i będę chciał ujednolicić (w miarę możliwości) w nich suporty.
  1. Rower crossowy, korba SR SUNTOUR XCR V2 integrated – rozumiem, że korby zintegrowane i będę musiał użyć długiego imbusa 8mm
  2. Rower crossowy, korba SR SUNTOUR XCM – klucz do kwadratu
  3. Rower szosowy, korba FSA Gossamer Compact MegaExo – czym to odkręcić?

  I teraz – czy istnieje jeden system, który będzie idealny dla tych trzech rowerów? Jeśli tak to jaki? Do roweru 1 będę celował w korby Deore XT, a dla 3 w 105. Rower 2 to najwyżej Deore.

  Reply
  • Kornel

   2018 06 Październik

   Hej nie bardzo rozumiem co znaczy ujednolicić:) chcesz te napędy przekładać? Jeśli chcesz cos mega uniwersalnego to weź Deore, jest dobre w gory lub na crossa:) ale pamiętaj aby mieć raczej jednego producenta:) względnie shimano/fsa bo starsze fsa są kompatybilne z shimano

   Reply
 35. Robert2

  2018 06 Październik

  Witam. Mam takie trochę nietypowe pytanie. Chciałbym odnowić oldskulowego “Jubilata” . Na tył dałbym mu nexusa v3 i napinacz łańcucha a na przód przerzutke i korbe 3 rzedowa zebatka, w zwiazku z tym rodzi się pytanie, czy da sie tam jakoś wcisnąć nowy suport? Pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2018 06 Październik

   Hej, jasne zmierz szerokość mufy a w każdym sklepie dopasują jakiś fajny kompakt. Ja przy odmawianiu starej szosy nie miałem z tym problemu:)

   Reply
 36. Piotr Sułecki

  2018 12 Październik

  Witam, proszę o poradę, posiadam teraz korbę FSA Gossamer Pro Compac, Środek suportu: FSA BB30, sprzęt ma już parę lat i czas go wymienić, co mogę tam w zamian wstawić? dziekuję za pomoc!

  Reply
 37. Odpowiednia rama do ostrego koła – Bezweny | Kompletowanie części

  2018 19 Październik

  […] Tutaj twardo powinniśmy poszukiwać ramy przystosowanej pod brytyjski standard BSA. Najłatwiej to sprawdzić odkręcając delikatnie support. Gwint od strony korby i blatu powinien się odkręcać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Druga strona powinna być prawostronna i odkręcamy ją przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Posiadanie muf przystosowanych pod suporty BSA to standard z którego nie warto rezygnować. Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat suportów, muf i ich standardów polecam post Bikehunter. […]

  Reply
 38. Wojtek

  2018 06 Listopad

  Witam,
  super artykuł wele wyjaśnie ale mam pytanie. Mam aktualnie ramę z supportem bbr-60 i korbę shimano 105. Kupiłem nową ramę w do której pasuje support bbr-386. Wiem, że muszę kupić nowy support ale pytanie czy długośc korby nie bedzie problemem. Masz może doświadczenie w tym temacie?

  Reply
 39. tas79

  2018 06 Listopad

  witam,
  Mam szosę Cannondale na BB30 68mm, do tego planuję kupić adapter Rotor BB30 na 24mm. Czy do takiego zestawu podejdzie mi korba tiagra 4700 ? (średnica 24mm będzie Ok, ale długość ?)

  Reply
 40. Tomasz

  2018 18 Listopad

  Hej. Świetny artykuł. Pokazał mi problem zanim zakupiłem wkład suportu. Może byś mi pomógł. Mam ramę pod wkład suportu pf30 i chciałem zamontować do tego z innego roweru korbę sram GX 11rz który jest pod GXP. Zagubiłem się już trochę i się zastanawiam czy jak kupię wkład pf30 srama będę mógł założyć tą korbę, czy muszę szukać jakiegoś specjalnego wkładu. Podejrzewam że raczej to drugie ponieważ widziałem już takie na bb30 pod GXP. Ech już się zamotalem, poproszę o jasny przekaz. Z góry dziękuję.

  Reply
  • Kornel

   2019 08 Styczeń

   Hej,
   Są takie specjalne adaptery które pozwalają na takie połączenie. Pamiętaj tylko, że musi to być konieczne pod Srama, gdyż ma dwie średnicę osi suportu 22/24

   Pzdr
   Kornel

   Reply
 41. Robert

  2018 30 Listopad

  Witam. Mam treka 1.2 z 2008 roku i pytanie czy korba Sram apex(gpx) będzie pasować do mojego roweru. Do mufy suportowej bez żadnych adapterów. Tylko korba i suport. I jak możesz to powiedz jaki suport Sram konkretnie. Dziękuje z góry.

  Reply
 42. Michał

  2018 20 Grudzień

  Brakuje standardu PressFit86 – gdzie szerokośc mufy to 86mm, jej średnic czyli tzw otwór w ramie to 41mm, a średnica osi to 30mm lub 24mm o ile by ktoś chciał 🙂 korba zintegrowana a miski zawierające w sobie łoźyska mają 7mm szerokości i wagę 50g (obie razem).

  Reply
  • Kornel

   2019 08 Styczeń

   Hej, standardów jest masa, więc na pewno paru brakuje. Ja skupiłem się na najważniejszych:)
   pzdr

   Reply
 43. blablabla

  2019 08 Styczeń

  Tym razem pierdółka :-). Skrót od słowa “tysiąc” to “tys.”, a nie “tyś” – nie mówimy, ani nie piszemy “tyśiąc” :-).

  Reply
  • Kornel

   2019 08 Styczeń

   Dzięki! Poprawiam

   Reply
 44. Jacek

  2019 19 Styczeń

  Artykuł super. Rozjaśniło mi się bardzo dużo. Mam suport FSA MegaEvo 386. Jest do wymiany bo juz zaczyna cykać i pytanie czy mogę jakiś inny dopasować bo tutaj jest różnica w średnicy osi. Shimano ma 24mm a ja mam 30mm. Pomoże ktoś?

  Reply
  • Kornel

   2019 21 Styczeń

   Do exo będzie ciężko właśnie przez srednice osi.

   Reply
 45. Jacenty

  2019 30 Styczeń

  Cześć! Proszę o pomoc. Szukam suportu do korby RF Chester (podobno pod 68/73). Moja rama ma mufę 68 mm. Planuję założyć napinacz montowany pod miskę suportu. Może ktoś ma korbę taką jak moja i jest w stanie podać długość osi? Albo ma Summuma 2012 i poda szerokość suportu 🙂 z góry dzieki!

  Reply
 46. blablabla

  2019 11 Luty

  Nie ukrywam, że lubię czytać Twojego bloga, ale uwielbiam też się czepiać :-). Nie bój to żadna złośliwość.
  Tutaj popełniłeś klasyczny błąd w opisie klasycznego suportu. Nie wiem, jak w pozostałych, ponieważ nie czytałem – przynajmniej na razie.
  Otóż suport nie ma “osi suportu” tylko ma wałek suportu – niby żadna różnica, ale jednak. Jeśli nie wierzysz mi to poczytaj w internecie lub książki z tej dziedziny.
  Wałek suportu, a nie oś suportu! Pozdrawiam.

  Reply
 47. blablabla

  2019 11 Luty

  Nie ukrywam, że lubię czytać Twojego bloga, ale uwielbiam też się czepiać :-). Nie bój to żadna złośliwość.
  Tutaj popełniłeś klasyczny błąd w opisie klasycznego suportu. Nie wiem, jak pozostałych, ponieważ nie czytałem – przynajmniej na razie.
  Otóż suport nie ma “osi suportu” tylko ma wałek suportu – niby żadna różnica, ale jednak. Jeśli nie wierzysz mi to poczytaj w internecie lub książki z tej dziedziny.
  Wałek suportu, a nie oś suportu! Pozdrawiam.

  Reply
  • Kornel

   2019 11 Luty

   Hej, hmm dla mnie to klasyczna oś, w około ktorej obracają sie ramiona korby;) ale w sumie to tylko nazewnictwo, myślę że pasowałyby równie dobrze oba zwroty

   Reply
 48. Tobi

  2019 04 Marzec

  Hej. Czy saint m825 dedykowany pod mufy 83 będzie działał z mufa PF bb92 ? Chodzi mi głównie o dlugosc oso

  Reply
 49. Tobi

  2019 04 Marzec

  Hej. Czy saint m825 dedykowany pod mufy 83 będzie działał z mufa PF bb92 ?
  Chodzi mi głównie o dlugosc osi

  Reply
  • Kornel

   2019 04 Marzec

   Hej, Niestety nie. Tylko m820
   Kornel

   Reply
 50. Tobi

  2019 04 Marzec

  czyli mam rozumieć iż os korby długością powinna być dedykowana pod mufy 68/73 mm.
  z góry dziękuje za Odp.

  Reply
 51. Adam

  2019 06 Marzec

  Nie ma opisanego USABB, MIDBB, SPANISHBB. Szkoda.

  Reply
  • Kornel

   2019 30 Marzec

   Myślę, że brakuję dużo więcej.. Ale skupiałem się na najpopularniejszych 🙂

   Reply
 52. Wojtek

  2019 21 Marzec

  cześć. chcę złożyć dziecku rower na kołach 16″ i tam była korba na kliny. chcę to wymienić na supert na kwadrat, średnika gwintu mufy suportowej w ramie wynosi ~34 mm, ale zwykły suport BSA ma za dużą średnicę. jakiego suportu mam szukać? czy to w ogóle da się kupić?
  dzięki za podpowiedź, pozdrawiam

  Reply
  • Kornel

   2019 30 Marzec

   Hej, to dziwne, 34mm to dość standardowy wymiar. Powinna pasować zwykły BSA

   Reply
 53. Mariusz

  2019 26 Marzec

  Witam
  kurdęęęęęę, próbuję poprawić swój leciwy rower górski ale nerwa często łapię. Ma ze 20 lat pewnie, na początku myślałem że ma wolno bieg i kupiłem w ciemno, okazało się że jednak kasetę ale że przepuszczał więc podejrzewałem że może bębenek do wymiany, najtańszy jaki znalazłem to 60zł a że widzę koła za 60 zł to kupiłem całe nowe koło, nakręciłem wcześniej kupiony wolno bieg i całość jest z głowy ale nadal zdarza się mu przepuszczać. Trudno mi zauważyć co, czy łańcuch na zębatkach przednich czy może felerny nowy wolno bieg Shimano bo jak nim kręciłem szybko jeszcze przed nakręceniem na koło to czasem słychać było takie leciutkie chrupnięcia.
  Łańcuch też założyłem nowy i w porównaniu do starego dużo lepiej siedzi w zębatkach niż stary który był już bardzo rozciągnięty.
  Chciał bym jeszcze wymienić korbę i suport bo jest już bardzo duży luz, a może wystarczy tylko to?
  https://allegro.pl/oferta/miski-lożyska-mechanizmu-korbowego-cc-882-7881290343
  i nakręcić te same korby bo zębatki nie są jeszcze w bardzo złym stanie. Wydaje ze tam jest własnie coś takie jak w linku ale jeszcze pewności nie mam, jak się dziś zabrałem żeby to rozebrać to nie mam jak się dostać do nakrętek które trzymają korby na ośce, są zagłębione i nie wchodzi mi tam klucz nasadowy, chyba 15 lub 17.
  Jak się do tego dobrać? Widzę że jest też gwint w tym zagłębieniu w którym siedzą nakrętki trzymające korby.
  Jak znajdziesz chwilę pomóż mało doświadczonemu 😉
  Pozdrawiam
  Mariusz

  Reply
 54. Matt

  2019 27 Marzec

  Witaj. Mam pytanie mam Meridę Kalahari 510 szerokość mufy to 68 [mm]. Czy korba Shimano FC M590 Deore (EFCM590E422XL) będzie pasować ?
  Z góry dziękuje za Odp.

  Reply
  • Kornel

   2019 30 Marzec

   Cześć:) tak, ale zwróć uwagę na ilość podkładek pod suporten

   Reply
 55. MAsterpox

  2019 31 Marzec

  Witam mam pytanko, kupiłem ramę carbonową i wkład suportu pf30 wchodzi jak by za lekko wszędzie widziałem że używają prasy a tutaj jest jak by luźno. Mierzyłem ramę i średnica to 46 a mojego wkladu suportu ok 45,7-8mm i nie wiem co zrobić. Używa się jakiegoś kleju do wkladania suportu w carbon czy tak ma być? a może mam źle wykonany support?

  Reply
  • Kornel

   2019 25 Czerwiec

   Cześć w Karbonach się tak zdarza, niektórzy używaja Loctite’a. To jest największa wada pressifitów.

   Reply
 56. Jimmytm

  2019 17 Kwiecień

  Witaj.
  Świetny artykuł, jednak nadal nie wiem co u mnie będzie pasowac ;((
  mufa suportu jest 92mm na 41mm
  Wg specyfikacji
  mam zamontowany suport SRAM BB89/91.5 Bottom Bracket, Press Fit MTB (truvativ bb92 GXP?)
  Chciałbym to tego zamontować korbę karbonową srama X1 lub XX1. Jakiej mam szukać? jakie oznaczenia i wartości są mi potrzebne by dobrze dobrać?
  Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź

  Reply
 57. Jimmytm

  2019 17 Kwiecień

  Witaj.
  Wysyłam jeszcze raz bo nie wiem czy wiadomość dotarła.
  świetny artykuł. niestety nadal mam wątpliwości co będzie u mnie działać ;(
  mam rower z mufą 92mm na 41mm
  wg specyfikacji roweru zamontowany suport to: mam zamontowany suport SRAM BB89/91.5 Bottom Bracket, Press Fit MTB (wg innej truvativ gxp 8892)
  jaka korba karbonowa srama na 1 zębatkę będzie pasowac? na co zwrócić uwagę? jakie wymiary, oznaczenia. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  Reply
 58. Fso

  2019 20 Lipiec

  Witam
  Chciałbym założyć korbę FSA Gossamer Crankset BB386 do roweru Kross Vento 9.0 w którym oryginalnie zainstalowany jest suport Shimano Press Fit SM-BB92-41B. Jaki suport powinienem zastosować?
  Pozdrawiam

  Reply
 59. Zbigniew szosa

  2019 06 Sierpień

  Cześć.
  Mega szacun za ten poradnik, ja i tak tego nie ogarniam.
  Mam szose Giant Propel, szerokość mufy 92mm support press-fit SM-BB92-41 i cos z okolic supportu z lewej str. zaczyna skrzypieć.
  Co zrobić, żeby nie mieć problemów z tym supportem?
  Może jakiś zamiennik może inny model, może Token może adapter na wkręcane.
  Będę wdzięczy za rozwiązanie tego problemu.
  Pozdrawiam

  Reply
 60. D4ve

  2019 24 Sierpień

  Witam, nie potrafię dobrać suportu do ramy, średnica gwintu to 35mm a szerokość 74, nie wiem jakie mają być wymiary supportu, nie ogarniam tego, wcześniej miałem truvativ xr howitzer

  Reply
 61. Matiek

  2019 15 Wrzesień

  Dzień dobry
  Posiadam rower Cannondale Synapse 2018 Disc
  Chciałbym wymienić support który jest tam zamontowany na coś lepszego, wytrzymalszego. Póki co jest tam BB30.
  Pozdrawiam

  Reply
 62. Marcin Raczyński

  2019 22 Wrzesień

  A co oznacza dodatkowy atrybut przy opisie wkładu suportu: “e-type”?

  Reply

Zostaw komentarz

Name

E-mail

Message