Rozmiar ramy rowerowej – jak dobrać

O znaczeniu, rodzajach i ewolucji ram rowerowych można by napisać niejedną książkę. Pierwsza rama rowerowa w kształcie rombu wyprodukowana w 1885 roku była największą rewolucją w przemyśle rowerowym, pozwalającą na odejście od tak przedziwnych (oraz szczególnie niebezpiecznych) wynalazków, jak welocypedy oraz bicykle. Przez ponad 100 lat, diamentowa forma w dalszym ciągu uważana jest za najlżejszy, najmocniejszy, najsztywniejszy oraz najbardziej funkcjonalny kształt, jaki może mieć rama rowerowa. Miejskie, szosowe, BMX’y, zjazdowe, torowe, cruisery, dirtowe – niemalże wszystkie rowery powstają na bazie ramy w kształcie rombu.

Rozmiar ramy rowerowej

U różnych producentów możemy spotkać różne zapisy wielkości ramy rowerowej. Dla rowerów górskich będą to zwykle:

  • Cale, np. w rowerach marki Trek – 15,5, 17,5, 19,5
  • skala rozmiarów, np. w rowerach marki Scott – S, M, L, XL.

Dla rowerów szosowych wielkość ramy oznaczana jest za pomocą przykładowo:

  • skali rozmiarów, np. w rowerach marki Kross – S, M, L, XL
  • Centymetrów, np. w rowerach marki Merida – 47cm, 50cm, 52cm, 54cm.

W przypadku rowerów turystycznych rozmiar ramy rowerowej oznaczony jest też calami, centymetrami, jak i standardowym oznaczeniem wielkości (S, M, L itp.)

W rzeczywistości wszystkie te rozmiary oparte są na długości rury podsiodłowej, która mierzona jest od jej końca (miejsce, w którym wkładamy sztyce) do środka osi suportu, czyli osi korby. I tak np. dla roweru crossowego Merida CROSSWAY 900 o rozmiarze 41cm długość rury podsiodłowej wynosi 41cm. W Krossie zbliżony rozmiar znajdziemy pod rozmiarem „S” lub 17 cali. Warto jednak pamiętać, że ramy szosowe lub crossowe o rozmiarze 17 cali nie zawsze będą odpowiadały ramom o tych samych rozmiarach w rowerach górskich.

 

 rozmiar ramy rowerowej

Jak zatem dobrać długość rury podsiadłem do naszego wzrostu?    

Sposób pierwszy.

Każda marka rowerowa posiada własną tabelę rozmiarów, inną dla każdego rodzaju roweru. Tak jak wspomniałem wcześniej, wynika to z różnic w geometrii ramy. Jeśli jednak znamy swój wzrost, jest to już połowa sukcesu. Na stronie producenta znajdujemy tabelę z rozmiarami, odnajdujemy nasz wzrost i gotowe. Poniżej podaję przykładowe linki do tabel zawierających sugerowany rozmiar ramy rowerowej.

TREK – http://www.trekbikes.com/sizing/

KROSS – http://www.kross.pl/pl/poradnik/dobor-ramy

ROMET – http://www.sklep.romet.pl/jak-dobrac-rower

MERIDA – http://www.merida-bikes.com/en_int/bike/frame-size-calculator

AUTHOR – http://en.author.eu/how-to-choose-a-author-bike

GIANT – https://www.giant-bicycles.com/_upload_au/rider_height_frame_size.pdf

CUBE – http://www.cube.eu/en/service/faq/faq-detail/article/how-do-i-determine-the-correct-frame-size/

SCOTT – http://www.scott.pl/files/tebela-rozmiarow-2016.jpg

Sposób drugi.

Poza wzrostem bardzo ważnym wymiarem pozwalającym na dobranie  rozmiar ramy rowerowejodpowiedniego rozmiaru ramy jest wewnętrzna długość nogi. Jak odczytać tę wartość? A Więc stajemy na boso, najlepiej w bieliźnie, blisko ściany. Kolana powinny być wyprostowane i tworzyć z miednicą linię prostopadłą do podłoża. Pięty powinny dotykać ściany. W takiej pozycji mierzymy odległość między podłożem, a kroczem (najlepiej w tym celu sprawdza się poziomica). Otrzymany wynik mnożymy o właściwy współczynnik, który wynosi:

  • Dla rowerów szosowych: odmierzoną odległość od podłoża mnożymy przez 0,665. Otrzymany wynik wskaże nam wysokość ramy w centymetrach.

„W moim przypadku to 79cm x 0,665 = 52,53, a mój rower szosowy ma długość rury podsiadłowej 52mm”

  • Dla rowerów trekkingowych: odmierzoną odległość od podłoża mnożymy przez 0,66. Otrzymany wynik wskaże nam wysokość ramy w centymetrach.

„W moim przypadku to 79cm x 0,66 = 52,14. Rower crossowy, na którym jeździłem, miał długość rury podsiodłowej dokładnie 483 mm”

  • Dla rowerów górskich: odmierzoną odległość od podłoża mnożymy przez 0,226. Następnie, aby uzyskać wielkość ramy w calach, mnożymy jeszcze przez 2,54.

„W moim przypadku to 79cm x 0,226 = 17,85, a mój rower górski ma dokładnie długość rury podsiadłowej 440mm, tj. 17.3 cali”

Pamiętajmy również, że poza wysokością rury podsiodłowej, każda rama charakteryzuje się długością, która wpływa na naszą pozycję na rowerze. Większa odległość siodełka do kierownicy sprawia, że nasza pozycja jest bardziej sportowa, aerodynamiczna. Natomiast „krótszy” rower powoduje, że pozycja jest bardziej wyprostowana i wygodna. Długość roweru, która w największym stopniu zależna jest o długości górnej rury, możemy w pewnym zakresie korygować poprzez dobór odpowiedniego mostka i sztycy. Zamontowanie krótszego mostka sprawi, że nasza pozycja stanie się bardziej wyprostowana, natomiast sztyca z offsetem (czyli wygięciem w tył), oraz dłuższy mostek wydłużą nasza sylwetkę podczas jazdy.

Zatem zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego roweru, warto się na nim przejechać.

 

 

Zostaw komentarz

Name

E-mail

Message