side swing Top_swing_down_swing_top_pull

Wrz 21, 2016 - NO Comment

Przerzutka przednia – Top swing czy down swing?

Wybór przedniej przerzutki na pierwszy rzut oka wydaje się stosunkowo prosty. Po pierwsze, musi ona pasować do naszego napędu. Jeśli mamy 3-rzędową korbę, to zakres pracy przerzutki powinien być na tyle szeroki, aby obejmował skrajne tarcze. Jednak kompatybilność z napędem to nie jedyna cecha, na jaką należy zwrócić uwagę i tu mogą się pojawić problemy. Przednie przerzutki możemy rozróżniać ze względu na ułożenie wózka względem obejmy, sposób ciągnięcia linki, lub sposób mocowania do ramy.

Top Swing czy Down Swing?

Top swing i Down swing informują nas o sposobie pracy wózka przerzutki względem mocowania. W opcji Top Swing wózek przerzutki znajduje się powyżej mocowania (np. obejmy), a więc ruch ramienia przerzutki odbywa się „u góry” przerzutki. W przypadku Down Swing wózek przerzutki znajduje się poniżej obejmy.

Top Swing czy Down Swing?
Z lewej – Down Swing / Z prawej – Top Swing

Która opcja jest lepsza – top swing czy down swing? Zwolenników jednej i drugiej opcji jest wielu, a każda grupa ma swoje argumenty. Bardzo często konstrukcja ramy narzuca nam odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj wybrać. W moim Scott Spark, ze względu na mocowanie bezpośrednio do ramy, właściwie nie mam możliwości zamontować Down Swing, a więc mój wybór jest prosty. Dobrą praktyką jest też pozostawienie takiej opcji, jaka była w rowerze przy zakupie. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto poznać wady i zalety obu rozwiązań.

Top Swing czy Down Swing?Top Pull i Down Pull

Prowadzenie linki również w większości przypadków zależy od tego, jaką mamy ramę. Jeżeli pancerze prowadzone są wewnątrz ramy, to najczęściej wymuszają rozwiązanie Bottom Pull, w którym linka dochodzi do przerzutki od dołu, czyli od suportu, i ciągnie ramię przerzutki (zwane też pantografem) w dół. Cechą charakterystyczną ramy dostosowanej do Bottom Pull są również prowadnice znajdujące się u spodu suportu. W przypadku Top Pull linka przerzutki idzie wzdłuż górnej rury i schodzi rurą podsiodłową do przerzutki, ciągnąc przy zmianie biegu ramię przerzutki w górę.

Top Swing czy Down Swing?
Z lewej – Down Pull / Z prawej Top Pull

Obecnie wiele modeli przerzutek dostosowanych jest do obu rozwiązań – są to tak zwane Dual Pull, w których możliwe są zmiany przełożenia zarówno przy ciągnięciu pantografu w górę, jak i w dół.

Top Swing czy Down Swing?

Nowością jest również wprowadzenie przez Shimano przerzutki Side Swing, która w przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań pracuje w osi poziomej. Linka dochodząca do ramienia wychodzi od przodu roweru – jest to tzw. Front Pull. Horyzontalne prowadzenie linki według Shimano zwiększa efektywność pracy przerzutki, co jest prawdopodobnie spowodowane krótszą linką w stosunku do Top Pull i Down Pull. Rozwiązanie to zwiększa odległość wózka przerzutki od tylnej opony o 15 mm. Konstrukcja samego wózka sprawia również, że łańcuch nie „obija się” tak często i wydaje mniej nieprzyjemnych dźwięków. Wszystkie zalety tego rozwiązania można zobaczyć na kanale Youtube Shimano pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Uii2OY3ad4c

Direct Mount, E-type i Clamp – mocowanie przerzutki

Sposób mocowania zależy również od posiadanej ramy, więc tutaj wiele do wyboru nie mamy. Najpopularniejsze do tej pory były przerzutki mocowane na obejmę (z ang. Clamp), występującą w rozmiarach S [28,6 mm], M [31,8 mm], L [34,9 mm], przy czym w przypadku rozmiarów S i M należy użyć adapterów.

Wzrost popularności rowerów z pełnym zawieszeniem, nietypowe kształty rury podsiodłowej z mocno „odchudzonymi” ściankami, wymusiły na producentach zastosowanie nowych rozwiązań dla mocowania przerzutki. I tak bardzo popularnym mocowaniem stał się Direct Mount (High Direct Mount, H0), czyli bezpośrednie przymocowanie przerzutki do ramy. Warunkiem tutaj jest oczywiście posiadanie specjalnego uchwytu, do którego możemy przymocować przerzutkę za pomocą pojedynczej śruby. przerzutka porusza się w systemie Down Swing, czyli miejsce mocowania znajduje się powyżej wózka przerzutki.

 

przerzutki Top Swing Direct mount E-type

Mamy też do dyspozycji E-type (lub inaczej Low Direct Mount, S3), które również jest mocowaniem bezpośrednio do ramy. W tym przypadku przerzutka mocowana jest za pomocą specjalnej płytki, posiadającej dwa równolegle ustawione otwory na śruby, pozwalające na dopasowanie zakresu przerzutki góra-dół w zależności od wielkości korby. Rozwiązanie to jest popularne zapewne z tej przyczyny, że w przypadku przejścia na system z jednorzędową korbą miejsce mocowania jest całkowicie ukryte za zębatką.

Jakby tego było mało…

Firma Sram wprowadziła jeszcze dwa standardy. Jeden z nich to Direct Mount S2, który jest bardzo często mylony z S3, czyli E-type. Różnicą w tym przypadku jest brak możliwości regulacji góra-dół, a powyższych standardów nie można stosować zamiennie.

Kolejna, rzadziej spotykana Direct Mount S1, czyli Low Direct Mount S1, charakteryzuje się dwoma otworami oddalonymi od siebie o 42.7mm i używana jest w rowerach Specialized.

 

SRAM Top Swing Direct mount E-type S1 s2

 

Zostaw komentarz

Name

E-mail

Message