regulacja przedniej przerzutki

Wymiana i regulacja przedniej przerzutki

Regulacja przedniej przerzutki zawsze sprawiała mi dużo więcej problemów od regulacji tylnej przerzutki. W przypadku tylnej mamy do ustawienia właściwie tylko zakresy pracy H i L i ewentualnie naprężenie linki (więcej o regulacji tylnej przerzutki pisałem w tym wpisie – Regulacja tylnej przerzutki). Regulując przednią przerzutkę musimy jeszcze zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zamontowanie przerzutki. Jeśli będzie za wysoko lub za nisko to prawdopodobnie nie za działa lub będzie wydawać dziwne dźwięki. Jest jednak na to sposób. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie przerzutki względem korby. Jeśli to wykonamy dobrze, reszta powinna być już tylko formalnością. Ale zacznijmy od początku.

Krok 1 – Przygotowanie.

Przygotowujemy narzędzia. Będziemy potrzebowali śrubokręt płaski (z wąską końcówką) lub śrubokręt krzyżakowy oraz klucz imbusowy (najczęściej 5). W pierwszej kolejności ściągamy łańcuch.

regulacja przedniej przerzutki krok 1

 

Krok 2 – Ściągamy przerzutkę.

Odkręcamy linkę przerzutki oraz odkręcamy śrubkę mocującą przerzutkę do rury podsiodłowej. Ściągamy starą przerzutkę.

regulacja przedniej przerzutki

Krok 3 – Montujemy przerzutkę.

W miejsce starej przerzutki przykręcamy nową przerzutkę. Zwróćcie uwagę na szerokość obejmy, jeśli trzeba to użyjcie dołączonych podkładek. Nie dokręcamy całkowicie przerzutki, ponieważ musimy ją jeszcze ustawić.

Krok 4 Ustawiamy przerzutkę.

W pierwszej kolejności ustawiamy przerzutkę na odpowiedniej wysokości. Odległość dolnej krawędzi wózka przerzutki od największej tarczy powinna wynosić około 1-3mm.

regulacja przedniej przerzutki

Następnie ustawiamy wózek przerzutki równolegle do zębatek w korbie (patrząc od góry).

 regulacja przedniej przerzutki

Krok 5. Dokręcamy przerzutkę.

Prawidłowo ustawioną przerzutkę dokręcamy, tak aby nie miała możliwości obracania się na rurze podsiodłowej.

regulacja przedniej przerzutki

Krok 6 – Zakładamy łańcuch.

Zaczynamy regulację zakresu pracy przerzutki. Zakładamy łańcuch i wrzucamy na kasecie/wolnobiegu największą zębatkę.

regulacja przedniej przerzutki

Krok 7 – Regulacja dolnego zakresu.

Sprawdzamy położenie łańcucha względem wózka przerzutki. Jeśli łańcuch ociera o prowadnicę przerzutki położoną bliżej ramy dokręcamy śrubkę z oznaczeniem L. Jeśli łańcuch znajduje się bliżej zewnętrznej części prowadnicy odkręcamy śrubkę oznaczoną L.

 regulacja przedniej przerzutki krok

 

Krok 8 – Zakładamy linkę przerzutki.

Zakładamy linkę przerzutki, napinamy ją dobrze i przykręcamy śrubkę do przerzutki.

 regulacja przedniej przerzutki

 

Krok 9. Ustawiamy górny zakres.

Kręcimy korbą i sprawdzamy jak łańcuch zachowuje się na poszczególnych zębatkach. Jeśli manetką nie jesteśmy w stanie przerzucić łańcucha na największą zębatkę to znaczy, że mamy zbyt mocna ograniczony górny ruch przerzutki. W tym celu odkręcamy śrubkę z oznaczeniem H. Jeśli łańcuch spada nam poza korbę, oznacza to, że mamy zbyt duży zakres pracy przerzutki, i musimy ograniczyć go wkręcając śrubkę z oznaczeniem H.

regulacja przedniej przerzutki

 

Krok 10. Regulujemy naprężenie linki.

Jeśli prawidłowo ustawiliśmy położenie przerzutki na rurze podsiodłowej, i prawidłowo ustawiliśmy zakresy pracy przerzutki, jej praca powinna być już odpowiednia. Jeżeli jednak zauważycie, że podczas zmiany biegów przerzutka ma większe opory przy zmianie zębatek z mniejszych na większe, to należy użyć śrubki baryłkowej znajdującej się koło manetki. Kręcąc tą śrubką w lewo zwiększamy napięcie linki przerzutki, co ułatwi zmianę biegów z mniejszych na większe. Kręcąc tą śrubką w prawo zmniejszamy napięcie linki, ułatwiając tym samym zmianę zębatek z największej na mniejsze. Napięcie linki regulujemy tak długo, aż nasza przerzutką będzie swobodnie przerzucać łańcuch na wszystkich zębatkach.

regulacja przedniej przerzutki

Gotowe!!!

Zostaw komentarz

Name

E-mail

Message